Απόπ Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Το αρνητικό σερί αποτελεσμάτων συνεχίστηκε αφού ούτε το ντεπούτο του Γιοβάνβιτς δεν ήταν αρκετό για να καλυφθούν οι αγωνιστικές αδυναμίες και απουσίες της ομάδας μας. Ο τρόπος που διαμορφώθηκε ο αγώνας αφήνει της ομάδα μας με μια πικρή γεύση αφού προηγηθήκαμε στο 83′ και ισοφαριστήκαμε στις καθυστερήσεις και εκεί που όλοι νόμιζαν ότι θα φεύγαμε με το διπλό από την Πέγεια. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν ήταν καλύτερη από την άλλη. Η εδαφική υπεροχή του ΑΠΟΕΛ σε έναν ακόμα αγώνα ήταν χωρίς ουσία ενώ άξιο αναφοράς είναι ότι δεχόμαστε γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Για όσους έχει σημασία η διαφορά από την Ανόρθωση δε αυξήθηκε αλλά η ομάδες που βρίσκονται πιο κάτω από εμάς έχουν την ευκαιρία να καλύψουν τη διαφορά.

Οι πολλές απουσίες ανάγκασαν τον προπονητή μας να παρατάξει μια νέα εντεκάδα την όποια όλοι έβλεπαν για πρώτη φορά. Το σημαντικό και μια αλλαγή που ίσως να βλέπουμε μόνιμα σε σχέση με την τακτική Ουζουνίδη ήταν η διάταξη 4-4-2. Ο Γιοβάνοβιτς επανέφερε στο δεξιό άκρο της άμυνας τον Μοραίς έβαλε λίγο πιο μπροστά του τον Λουκά, ενώ παρτενέρ του Δασκαλάκη στο κέντρο της άμυνας ήταν ο Μπρουσέρ.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε σχετικά εύκολα να κερδίσει την μάχη του κέντρου αφού και οι γηπεδούχοι επέλεξαν να δώσουν χώρο και να επιδιώκουν τον αιφνιδιασμό με αντεπιθέσεις. Με πιο δραστήρια τα άκρα από όπου κινούνταν οι Μακρίδης και Λουκά το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε για το γκολ αλλά στις δυο περιπτώσεις που έφτασε κοντά σε αυτό με τους Ζε Κάρλο και Λουκά ήταν άτυχο. Ο Βραζιλιάνος ήταν για ακόμα μια φορά κινητικός στο διάστημα που αγωνίστηκε βρέθηκε αρκετές φορές σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στη επανάληψη η εικόνα ήταν περίπου η ίδια, τουλάχιστον στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου. Με την πάροδο του χρόνου ο ΑΠΟΕΛ άρχισε να γίνεται απειλητικός και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει ρήγματα. Στο 67′ ο Δασκαλάκης αποχώρησε λόγω προβλήματος και τη θέση του πήρε ο Μιροσάβλιεβιτς ενώ έγιναν οι απαραίτητες εσωτερικές αλλαγές με τον Λουκά να καλύπτει πλέον το δεξί άκρο της άμυνας.

Μετά το 70′ ο αγώνας απέκτησε μια άγρια ομορφία αφού η μπάλα ανεβοκατέβαινε μπροστά στις δυο εστίες με απίστευτη ευκολία, ενώ και οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε θέση βολής με σχετική ευκολία. Και οι δυο τερματοφύλακες όμως ήταν πάντα σε ετοιμότητα γεγονός που κράτησε προσωρινά το μηδέν.

Στο 83′ και περίπου έξι δευτερόλεπτα μετά που ο Τσόροβιτς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ζε Κάρλος, χρίστηκε σκόρερ. Προηγήθηκε εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο της μπάλας η οποία κατέληξε στο Σλοβένο ο οποίος με ένα κεραυνόβολο σουτ έκανε το 0-1.

Όλα έδειχναν ότι η Πέγεια δε θα μπορούσε να αντιδράσει αλλά στο 91′ μια λανθασμένη έξοδος του Νικολόσκι δημιούργησε ένα μελέ μέσα στην περιοχή με τον Ευθυμίου να εκμεταλλεύεται διαδοχικά λάθη και να ισοφαρίζει. Στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι έτσι οι δυο ομάδες συμβιβάστηκαν με το βαθμό της ισοπαλίας.