Απόπ Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Δύσκολη, αγχωτική και υπερπολύτιμη νίκη πέτυχε η ομάδα μας επί του ΑΠΟΠ και χωρίς να το καταλάβει κανένας βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Η πρώτη νίκη σε εκτός έδρας αγώνα είναι γεγονός και τώρα όλοι περιμένουν τον αγώνα της δευτέρας ανάμεσα στους άλλους δυο για να ξεκαθαρίσει η βαθμολογία. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ, με δυο τέρματα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου γυρίσαμε τον αγώνα και στην επανάληψη με κόπο και άγχος κρατήσαμε το υπέρ μας σκορ.

Μια αλλαγή είχε το αρχικό σχήμα του Γιοβάνοβιτς σε σχέση με τον τελευταίο αγών α αφού ο Πίντο πήρε τη θέση του τραυματία Χαραλαμπίδη. Από την αρχή η ομάδα μας επιχείρησε και κατάφερε να ελέγξει την κυκλοφορία της μπάλας θέλοντας να πετύχει το γκολ. Στο 10′ δημιουργήθηκε η πρώτη ευκαιρία όταν το σουτ του Κοσόφσκι αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Μάρκες. Στην επόμενη φάση ήρθε το σοκ αφού η Πέγεια με ένα φοβερό σουτ του Μιχαιλένκο από 40 μέτρα πέτυχε το γκολ.

Το 1-0 των γηπεδούχων έδωσε νέα τροπή στον αγώνα αφού κατάφεραν απρόσμενα να πάρουν κεφάλι στο σκορ ενώ είχαν μια αμυντική τακτική. Τακτική που τους έβγαινε σε μεγάλο βαθμό αφού η ομάδα μας δεν μπορούσε να διασπάσει την μεσομαμυντική γραμμή. Το βάρος έπεσε πάνω στον Κοσόφσκι ο οποίος πήρε πολλές πρωτοβουλίες αλλά οι σέντρες που επιχειρούσε αποκρούονταν εύκολα.

Τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν στραβά όταν στο 33′ ο Μιχαήλ αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού, αλλά η αναγκαστική αλλαγή έμελλε να αλλάξει τη ροή και τα δεδομένα. Στον αγώνα πέρασε ο Πουρσαϊτίδης και στο κέντρο της άμυνας πέρασε ο Κόντης με τον Μπρόερς να περνά διπλά στον Μπρόερς.

Η απόδοση του ΑΠΟΕΛ ανέβηκε κατακόρυφα αφού ο Πουρσαϊτίδης έδωσε ταχύτητα και καλές επιλογές οργανωτικά βάζοντας την μπάλα κάτω ενώ το σουτ του στο 36′ ανάγκασε τον Νέκρι να κάνει την απόκρουση του αγώνα. Η πίεση ήταν κάτι περισσότερο από έντονη και μεταφράστηκε σε γκολ στο 43′ όταν ο Ονουατσι βρέθηκε στην καρδία της μικρής περιοχής και με τακουνάκι έκανε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφ σαιτ κάτι που δεν υπήρχε αφού ο Νγηριανός καλυπτόταν ένα μέτρο από αμυντικό του ΑΠΟΠ. Το γκολ έδωσε στην ομάδα μας ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και τα η ολική ανατροπή ήρθε πριν την ανάπαυλα. Στις καθυστερήσεις ο Πουρσαϊτίδης ανατράπηκε αντικανονικά από αμυντικό αλλά ο Ανδρονίκου δεν σφύριξε το πεντακάθαρο πέναλτι. Η φάση συνεχίστηκε με τον Μιροσάβλιεβιτς να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια ο Ηλία που βρέθηλε στην περιοχή ανατράπηκε και αυτή τη φορά ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι.

Η εκτέλεση του ιδίου ήταν άψογη και το 1-2 ήταν γεγονός. Με την εκτέλεση ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη και η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια καταφέρνοντας να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το πέρασμα του χρόνου οι γηπεδούχοι ήταν πιο απαιτητικοί καταφέρνοντας να κερδίσουν την μάχη στο χώρο του κέντρου. Στο 63′ χάθηκε η καλύτερη ευκαιρία όταν ο Βασκονσέλος πρόλαβε τον Χιώτη αλλά το πλασέ του πέρασε έξω. Με την πάροδο του χρόνου το ΑΠΟΕΛ έδειχνε να σκέφτεται περισσότερο το πως θα αμυνθεί για να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, γεγονός που μετέφερε την μπάλα στο μισό του γηπέδου.

Ούτε και η είσοδος του Αλεξάνδρου βοήθησε την κατάσταση αφού η μεσαία γραμμή δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του δευτέρου ημίχρονο να κρατήσει την μπάλα και να οργανώσει την ομάδα με δημιουργικό τρόπο. Ευτυχώς η μαζική οπισθοχώρηση δεν στοίχισε αφού ο ΑΠΟΠ πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Χιώτη.

To τελικό σφύριγμα του Ανδρονίκου βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη και τον κόσμο να βλέπει την ομάδα να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του.

Χιώτης, Κόντης, Ηλία, Σεγκιρί, Μπρόερς, Μιχαήλ (33′ Πουρσαϊτίδης), Μοραίς, Κοσόφσκι, Πίντο. Μιροσάβλιεβιτς (86′ Ζεβλάκφ), Ονουάτσι (78′ Αλεξάνδρου)

Κίτρινες: Πίντο

Αγωνία για Χρύση και Κοσόφσκι
Πάγωσαν όλοι όταν είδαν τον Κοσόφσκι να πέφτει στο έδαφος μετά από ένα σπριντ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Προηγουμένος με τράβηγμα αποχώρησε και ο Χρύσης και η έννοια πλέον όλων στρέφεται σε αυτούς και την ιατρική γνωμάτευση.