Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν συνεπής στις επιεικώς προβληματικές εμφανίσεις του με αντίπαλο την Ομόνοια. Η νέα ισοπαλία ήρθε ως αποτέλεσμα της απογοητευτικής παρουσίας της ομάδας μας για 80 λεπτά ενώ  το ξύπνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει κάτι. Ίσως και να είμαστε τυχεροί αφού στις καθυστερήσεις η Ομόνοια είχε δοκάρι. Ο Φινκ δεν πρέπει να αισθάνεται άνετα ούτε και με τις επιλογές του αφού οι αλλαγές που έκανε με πιο χαρακτηριστική αυτή του Τζιμπούρ ήταν λανθασμένες εκτός και αν ο Αλγερινός είχε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Το πλάνο του Φινκ

Τα στραβά για την ομάδα μας ξεκίνησαν από τη προθέρμανση όταν ο Καρλαο αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποσύρθηκε για να παρει τη θεση του ο Κακά στο κέντρο της άμυνας δίπλα από τον Αμορίν. Ο Φινκ επιβεβαίωσε τος εκτιμήσεις αυτών που έλεγαν πως ο Σιερινταν θα ηταν στο αρχικό σχήμα με τον Ιρλανδό να παίρνει θεση αριστερά και τον Χαραλαμπίδη να κινείται δεξιά.

Στο 4-2-3-1 ο Τζιμπούρ ηταν στην κορυφή ενώ ο Ντε Βινσέτι ηταν και πάλι βασικός σε ρόλο συνδετικού κρίκου μεσαίας και επιθετικής γραμμής λιγο πιο μπροστά από τους Μοραις και Λανιγκ.

Η ομάδα μας πλήρωσε το νωχελικό της ξεκίνημα με το χειρότερο τρόπο όταν στο 5 δέχτηκε γκολ στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του παραρτήματος. Στον λεπτό αυτό ο Σέρτζιο μάρκαρε με τα μάτια τον Σκέμπρι ο οποίος σούταρε στη κλειστή γωνία του Χιώτη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά με αποτελέσμα να καταλήξει η μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ επέτρεψε στην Ομόνοια να φέρει τον αγώνα στα μέτρα της και να μπορέσει να ειναι πιο επικίνδυνη αφού έφτανε με μεγάλη ευκολία μπροστά στα καρέ του Χιώτη. Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε και ηταν πλήρως αποσυντονισμένος αφού κόπηκε στα δυο αφού οι Λανιγκ και Μοραις έχασαν τη μάχη στο κέντρο. Στο 16 ο Χιώτης αντέδρασε σωστά και σωτηρία διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ μετά από σουτ του Κιρμ.

Η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρει τις λύσεις προκειμένου να οργανωθεί σωστά αφου οι Λάνιγκ και Ντε Βινσέτι ηταν αρνητικοί ενώ ούτε από τα άκρα ηταν εφικτό να προκύψει κάτι καλό. Στο 23 ο Τζιμπούρ δέχτηκε κίτρινη που τον έθεσε εκτός πλανώνται για τον αγώνα με τον Απόλλων κάνοντας τα πράγματα ακόμα χειρότερα ενώ η γενικότερη εικόνα της ομάδας έδειχνε οτι δεν υπήρχε ο τρόπος για να προκύψει η σωστή αντιδράσει.

Παρόλα αυτά στο 37 η πρώτη επικίνδυνη φάση εφερε την ισοφάρισει όταν ο Τζιμπούρ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα ακρίβειας του Χαραλαμπίδη και με κοντινή κεφάλια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 1-1 ηταν οτι καλύτερο μπορούσε να συμβεί στο πρωτο ημίχρονο για την ομάδα μας αφου παρουσιάστηκε ανέτοιμη για τις ανάγκες ενός τόσο σημαντικού αγώνα.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν έγινε κατι σημαντικό εκτός του οτι ο Αμορίν έκανε ενα αχρείαστο φάουλ στο κέντρο του γηπέδου για να δεχτεί την κίτρινη που τον έθεσε και αυτόν εκτός για το επόμενο αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάποια ουσιαστική αλλαγή για την ομάδα μας η οποία συνέχισε να δυσκολεύεται αφάνταστα στο να οργανωθεί σωστά γεγονός που ανάγκασε τον Φινκ να κάνει στο 57 την πρώτη κίνηση απο τον πάγκο. Προς έκπληξη όλων ο προπονητής μας απέσυρε τον Τζιμπούρ για να περάσει στη θεση του ο Εφραίμ, αφήνοντας μεσα τον παρών-απών Ντε Βινσέτι.

Η αλλαγή όχι μόνο δεν βοήθησε αλλά εκανε χειρότερα τα πράγματα αφου η Ομονοια επανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και ηταν η ομάδα που κυριάρχησε στο κέντρο επιτρέποντας της να ειναι πιο επιθετική αλλά και επικίνδυνη.

Η δεύτερη κίνηση του προπονητή μας έγινε στο 73 με τον Σωτηρίου να περνά στη θεση του Χαραλαμπίδη και τον σχηματισμό να αλλάζει σε 4-4-2.

Παρά τη επιθετική μας ανυπαρξία στο 79 χάθηκε η ευκαιρία του αγώνα όταν ο Εφραίμ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γιωργαλλιδη αλλά το πλασέ του ηταν τραγικό.

Η ομάδα μας ξύπνησε στα τελευταία λεπτά και πίεσε καταφέρνοντας να δημιουργήσει ξεκάθαρες ευκαιρίες αλλά ο Σιερινταν ηταν άστοχος και ο Γιωργαλλιδης σε ετοιμότητα. Ο Ντε Βίνσετι ηταν αυτός πολύ έχασε καλή ευκαιρία στο 87 όταν η μπάλα πέρασε μόλις έξω μετά απο κεφάλια.

Το αργοπορημένο ξύπνημα του ΑΠΟΕΛ δεν είχε αποτέλεσμα ενώ στις καθυστερήσεις η Ομονοια είχε δοκάρι για να μείνει το 1-1.

Κίτρινες: Τζιμπούρ, Αμορίν, Κακά, Εφραίμ

Χιώτης, Σέρτζιο, Κακά, Αμορίν, Ρίισε, Μοράις, Λάνιγκ, Ντε Βινσέντι, Χαραλαμπίδης (72′ Σωτηρίου), Σιέρινταν, Τζιμπούρ (58′ Εφραίμ, 92′ Ναφίου)