Αρχική / ΕΙΔΗΣΕΙΣ / MATCH REPORTS / Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Νέκταρ τίτλου γεύεται από το βράδυ της Δευτέρας η ομάδα μας. Το άσχημο ΑΠΟΕΛ του πρώτου ημιχρόνου το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, μεταμορφώθηκε σε μια παθιασμένη ομάδα στην επανάληψη. Τα δυο γκολ των Κόντη και Πίντο έφεραν την ολική ανατροπή ενώ οι διορθωτικές κινήσεις του Γιοβάνοβιτς ακινητοποίησαν την Ομόνοια και τον Λεμονή.

Η μίνι έκπληξη του προπονητή μας αφορούσε τον Αλεξάνδρου ο οποίος έμεινε στον πάγκο και στην εντεκάδα βρέθηκε τόσο ο Ονουάτσι όσο και ο Ζεβλάκοφ. Κατά τα άλλα είδαμε να παρατάσσονται οι γνωστοί αφού όπως αναμενόταν ο Ηλία πήρε θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα φάνηκε ότι τα πράγματα θα ήταν δύσκολα για την ομάδα μας αφού οι αντίπαλοι έδειχναν με τις κινήσεις τους να θέλουν περισσότερο τη νίκη. Έτρεχαν περισσότερο, έβγαιναν πρώτοι στην μπάλα και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να κερδίσουν την μάχη του κέντρου. Το χειρότερο για την ομάδα μας ήταν ότι πολύ νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ γεγονός που μας αποσυντόνισε πλήρως.

Στο 8′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ που έπιασε στον ύπνο την άμυνα μας η μπάλα κατέληξε στο Ζλόγκαρ το σουτ του οποίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι αλλά στην επιστροφή ο Αλαμπί με πλασέ έκανε το 1-0.

Το γκολ λειτούργησε δημιούργησε ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα στους παίκτες του Γιοβάνοβιτς αφού έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν σωστά. Η πίεση της ομόνοιας έκοψε την ομάδα μας στα δυο αφού δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά ούτε από το άξονα αλλά ούτε και από τα άκρα. Οι λίγες προσπάθειες του Κοσόφσκι ήταν ημιτελείς ενώ από την αριστερή πλευρά ήμασταν ανύπαρκτοι. Από την άλλη μεσοαμυντικά είχαμε τα χάλια μας αφού οι Μοραίς και Μιχαήλ δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τις προσπάθειες που ξεκινούσαν από τη μεσαία γραμμή ενώ η αριστερή μας πλευρά έμπαζε νερά.

Σαν αποτέλεσμα οι κινέζοι μας πίεσαν έντονα και χρειάστηκαν κάποιες πολύ καλές αποκρούσεις του Χιώτη για να γλυτώσουμε το δεύτερο γκολ που θα μας δημιουργούσε τεράστια προβλήματα.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν η χειρότερη δυνατή, η ομάδα μας δεν μπορούσε να αντιδράσει και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μια ευκαιρία για γκολ.

Η ανάγκη να αλλάξει κάτι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάτι περισσότερο από επιτακτική έτσι ο Αλεξάνδρου πέρασε στον αγώνα στη θέση του Μιχαήλ σε μια προσπάθεια να γίνουμε απειλητικοί. Αυτό έγινε άμεσα αφού στο 49′ ο Ζεβλάκοφ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Η είσοδος του Νεκτάριου βοήθησε αφού μπόρεσε να πάρει πάνω του προσπάθειες και να απελευθερώσει τον Κοσόφσκι που ήταν μέχρι τότε καλά κλεισμένος. Με τον Ζεβλάκοφ να μην μπορεί να βοηθήσει καθόλου στο 62′ έγινε και η δεύτερη αλλαγή με τον Μιροσάβλιεβιτς να περνά στον αγώνα.

Το παιχνίδι άνοιξε και το ανεβοκατέβασμα της μπάλας επέτρεψε στην ομάδα μας να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία στο 67′ όταν μετά από σουτ του Νεκτάριου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το γκολ όταν η μπάλα κατέληξε στον Κόντη ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Γιωργαλλίδη για να κάνει το 1-1. Το γκολ σήμανε την έναρξη της αντεπίθεσης αφού η ψυχολογία γύρισε με το μέρος μας και με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να έρχονται οι ευκαιρίες.

Με τον Μιροσάβλιεβιτς να μπαίνει στον αγώνα και να βοηθά ακόμα περισσότερο την ανάπτυξη της ομάδας, το ΑΠΟΕΛ πίεσε αλλά οι παίκτες μας ήταν άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια. Παρά το ότι μας βόλευε η ισοπαλία οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς μυαλομένα κυνήγησαν το γκολ και η απόλυτη ανατροπή ήρθε στο 83′. Στο λεπτό αυτό ο Κοσόφσκι έστειλε φαρμακερή σέντρα στην μικρή περιοχή του παραρτήματος και ο Πίντο με πλασέ έκανε το 1-2.

Το γκολ έφερε έκρηξη ενθουσιασμού στους οπαδούς μας και όχι μόνο. Τα υπόλοιπα αποτελούν ιστορία αφού οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κράτησαν με ευκολία το υπέρ τους σκορ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έφερε τα πρώτα προεόρτια τίτλου με παίκτες, τεχνική ηγεσία, διοίκηση και κόσμο να πανυγηρίζουν την επερχόμενη κατάκτηση του πρωταθλήματος.