Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Σε έναν αγώνα με απίστευτες μεταπτώσεις στην απόδοση των δυο ομάδων, καταφέραμε να κερδίσουμε το ποδοσφαιρικό παράρτημα εξασφαλίζοντας τη δεύτερη θέση, ενώ κάνουμε όνειρα για τίτλο αφού μειώσαμε τη διαφορά από την Ανόρθωση στους 9 βαθμούς. Ένα τραγικό ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και με ηρώα τον Νικολόσκι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το ίσοπαλο 1-1. Στην επανάληψη κυριαρχήσαμε πλήρως φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες και στο τέλος οι προσπάθειες καρποφόρησαν σκόρερ τον Χαραλαμπίδη.

Με μια μίνι έκπληξη παρέταξε την ομάδα μας ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς η οποία έπαιξε το ρόλο της στο γενικότερο χάλι του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Χατζί δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ανταποκριθεί στο ρόλο του αριστερού χαφ. Κατά τα άλλα είδαμε τα αναμενόμενα πρόσωπα με τους Σεγκιρί και Μπρόερς στο κέντρο της άμυνα και τον Μαχλά μοναδικό προωθημένο.

Η αρχή ήταν εφιαλτική για την ομάδα μας αφού τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά έδειξε ανετοιμότητα στο να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Από το πρώτο λεπτό η Ομόνοια έδειξε τις διαθέσεις της και καταφέρνοντας να κερδίσει την μάχη του κέντρου άρχισε να γίνεται απειλητική. Στο διάστημα αυτό τίποτα δεν δούλεψε σωστά για την ομάδα μας αφού η νευρικότητα οδηγούσε σε τυφλές αποκρούσεις των αμυντικών, ενώ η μεσαία γραμμή δεν μπορούσε να δώσει στηρίγματα αλλά ούτε και να γίνει δημιουργική.

Μοιραία άρχισαν να δημιουργούνται ευκαιρίες όταν στο 18′ οι πράσινοι είχαν δοκάρι μετά από εκτέλεση φαουλ του Καιαφα, ενώ ο Καφού στην επιστροφή πλάσαρε αλλά ο Νικολόσκι απέκρουσε ενώ βρισκόταν στο έδαφος. Στο 23′ Βασκονσέλος βρέθηκε μόνος αλλά ο Νικολόσκι απόκρουσε σωτήρια.

Ενώ ο Γιοβάνοβιτς σκεφτόταν την είσοδο του Πίντο ο Σεγκιρί τραυματίστηκε όταν τέντωσε λίγο περισσότερο από ότι άντεχε το πόδι του έτσι τα πλάνα ανατράπηκαν με την είσοδο του Δασκαλάκη.

Η πρώτη αξιόλογη δάση για την ομάδα μας ήρθε στο 33′ με ένα μακρινό σουτ του Φλορέα αλλά τρία λεπτά αργότερα οι προσπάθειες του αντίπαλου καρποφόρησαν. 0 Βασκονσέλος ανατράπηκε αντικανονικά από τον Δασκαλάκη και ο Κασναφέρης έδωσε το πέναλτι. Ο Καιαφας ήταν εύστοχος και το 1-0 ήταν γεγονός ενώ στην επόμενη επίθεση ο Βασκονσέλος βρέθηκε και πάλι μόνος αλλά ο Νικολόσκι μας γλίτωσε από το δεύτερο γκολ.

Αφού ξεπεράστηκε το σοκ του γκολ και των χαμένων ευκαιριών η ομάδα μας κατάφερε να λειτουργήσει καλύτερα μεσοαμυντικά γεγονός που έλεγξε την πίεση που δεχόμασταν. Το καλύτεροαπό όλα ήταν ότι στο 41′ ο Μαχλάς κατάφερε να κερδίσει πέναλτι όταν το σπρώξιμο του Βέγκα θεωρήθηκε σωστά αντικανονικό από το διαιτητή.

Ο Μιχαήλ ήταν εύστοχος και το 1-1 έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα μας να πάει στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ έστω και αν δεν δικαιούταν κάτι τέτοιο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγινε η αλλαγή που καθυστέρησε λόγω Σεγκιρί, αφού ο Πίντο πέρασε στη θέση του Χατζί. Τόσο ο Πορτογάλος όσο και οι υόλοιποι της μεσαίας γραμμής ξύπνησαν και έδειξαν ότι η εικόνα τους δευτέρου ημιχρόνου θα ήταν πολύ διαφορετική. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τα άκρα να βοηθούν άρχισαν να δημιουργούνται ευκαιρίες κάποιες από τις οποίες ήταν πολύ καλές.

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά φάνηκε να μένει από δυνάμεις και από τη στιγμή που ο Νικολόσκι είπε και πάλι όχι σε ένα τετ-α-τετ του Καφού φάνηκε ότι το γκολ για την ομάδα ήταν θέμα χρόνου.

Αφού χάθηκε μια κλασσική ευκαιρία στο 69′ με τον Μιχαήλ που πλάσαρε έξω στο 80′ ήρθε το γκολ όταν μετά από συνδυασμό των Πίντο και Χαραλαμπίδη ο τελευταίος με με ένα δυνατό ευθύβολο σουτ έκανε το 1-2. Το γκολ ήταν το επιστέγασμα της προσπάθειας του δευτέρου ημιχρόνου και ήρθε στο πιο καθοριστικό σημείο. Με τη σέντρα χάθηκε νέα σπουδαία ευκαιρία από τον Μπίδη, ενώ η Ομόνοια προσπάθησε και βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 86′ όταν το πλασέ του Πλέτς πέρασε έξω.

Τα υπόλοιπα ήταν θέμα χρόνου αφού η ομάδα μας κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ έτσι με το τελικό σφύριγμα άρχισαν οι πανηγυρισμοί.

Νικολόσκι, Μοραίς, Φλορέα, Σεγκιρί (25′ Δασκαλάκης), Χατζί (46′ Πίντο), Μιχαήλ, Σατσιάς, Μακρίδης, Χαραλαμπίδης (87′ Λουκά), Μπρόερς, Μαχλάς

Κίτρινες: Χατζί, Σατσιάς, Μακρίδης

Μακρίδης και Χατζί συμπλήρωσαν 6 κίτρινες και θα απουσιάσουν από τον επόμενο αγώνα εναντίον της Ανόρθωσης

Γέμισε ασφυκτικά η κερκίδα των Πορτοκαλί, όχι όμως η ανατολική αφού αρκετός κόσμος προτίμησε τον καναπέ.