Σαλαμίνα Vs ΑΠΟΕΛ 1-3

Αρνητικό σερί τέλος αφού η νίκη επί της Σαλαμίνας σταμάτησε τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσμα που συνέτειναν στα μέγιστα στα όσα διαδραματίζονται τον τελευταίο καιρό. Το ΑΠΟΕΛ πέρασε εύκολα από το Αμμόχωστος αφού ήταν καλύτερο από τη Σαλαμίνα και το σκορ ανταποκρίνεται πλήρως στην εικόνα των δυο ομάδων. Τα χαμόγελα επέστρεψαν σε όλους αφού η πρώτη νίκη και επί Γιοβάνοβιτς συνοδεύτηκε από το χατ τρικ του Ζε Κάρλος. Τα πρώτα γκολ του Βραζιλιάνου ήρθαν μαζεμένα και με τεράστια καθυστέρηση, αλλά όλοι ελπίζουν ότι θα είναι η αρχή και πλέον θα πάρει μπρος αφού η ομάδα χρειάζεται τα γκολ του.

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκε η ομάδα μας στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα αφού επανήλθαν οι Κόντης, Φλορέα, Σεγκιρί, Σατσιάς και Πίντο. Η επάνοδος μάλιστα του Σεγκιρί θεωρήθηκε έκπληξη αφού ο παίκτης προερχόταν από μακρά αποχή, αλλά ο προπονητής ρίσκαρε και όπως φάνηκε στην πορεία δεν δικαιώθηκε. Με διάταξη 4-4-2 και τους Ζε Κάρλος – Μαχλά επιθετικό δίδυμο το ΑΠΟΕΛ είχε από την αρχή του αγώνα ξεκάθαρους επιθετικούς προσανατολισμούς. Αυτό έγινε ακόμα πιο ορατό αφού οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους που ήταν να αμυνθούν.

Φυσικά η συντριπτική κατοχή της μπάλας και η υπεροχή λίγο έλειψαν να πάνε στον κάλαθο των αχρήστων πολύ νωρίς. Και αυτό γιατί η Σαλαμίνα στην πρώτη της επίθεση στο 13′ έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν κέρδισε πέναλτι. Ήταν μια φάση όπου ο Νικολόσκι συγκρούστηκε απρόσεκτα με τον Κυπριανού και ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Σκοπιανός έπεσε στη σωστή πλευρά και απέκρουσε την κακή εκτέλεση του Λίμα διατηρώντας το 0-0.

Το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Ζε Κάρλος στο 21′ όταν το σουτ του πέρασε έξω και στη συνέχεια εξάσκησε έντονη πίεση στη Σαλαμίνα που δεν μπορούσε να αντιδράσει σωστά. Αφού δημιουργήθηκαν δυο ακόμα καλές ευκαιρίες με μακρινά σουτ, στο 36′ ήρθε το γκολ όταν ο Μαχλάς έδωσε ωραία πάσα στο Ζε Κάρλος ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Καϊρίνου και με πλασέ έκανε το 0-1.

Το γκολ έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που ήθελε ενώ όλα έγιναν πιο εύκολα πριν τη λήξη του ημιχρόνου αφού η Σαλαμίνα έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία και στις καθυστερήσεις ο Ζε Κάρλος χτύπησε για δεύτερη φορά. Ήταν μια φάση όπου ο Μιχαήλ άφησε έξυπνα στο Βραζιλιάνο ο οποίος από καλή θέση σημάδεψε σωστά και έκανε το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε στα πρώτα του στάδια την ίδια εικόνα αφού το ΑΠΟΕΛ με σωστή οργάνωση, υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας είχε τον πλήρη έλεγχο ενώ ο αγώνας κρίθηκε οριστικά στο 58′ όταν ήρθε το τρίτο γκολ του Ζε Κάρλος και της ομάδας μας. Ο Μαχλάς ήταν και πάλι αυτός που σέρβιρε στο Βραζιλιάνο ο οποίος απέφυγε τον Καϊρίνο και με υπερένταση πλάσαρε για να κάνει το 0-3.

Ο αγώνας είχε πλέον κριθεί αφού η Σαλαμίνα σε κανένα σημείο του αγώνα δε έδειξε ότι μπορούσε να αντιδράσει. Παράλληλα ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε αλλαγές αφού μέσα σε ένα δεκάλεπτο έκανε τρεις, θέλοντας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε κάποιους και να ξεκουράσει άλλους. Ο Χατζί πέρασε αρχικά στη θέση του Φλορέα ο οποίος αποχώρησε για προληπτικούς λόγους.

Στη συνέχεια ο Σατσίας έδωσε τη θέση του στο Λουκά ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Τσόροβιτς πέρασε στη θέση του Μαχλά. Με βάση τα δεδομένα ήταν αναπόφευκτο να πέσει ο ρυθμός του αγώνα αφού οι παίκτες μας δεν κυνηγούσαν το γκολ τόσο έντονα όσο προηγουμένως, ενώ η Σαλαμίνα δεν έδειχνε ικανή για κάτι καλό.

Στο 82′ το απρόσεκτο παίξιμο του Χάτζι ανάγκασε το διαιτητή να καταλογίσει και δεύτερο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, το οποίο αυτή τη φορά έκανε γκολ ο Λουκά. Το 1-3 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπορούσε να γίνει το θαύμα. Η μοναδική στιγμή που πήγαν να αγχωθούν κάποιοι ήταν όταν η Σαλαμίνα κέρδισε φαουλ σε καλή θέση αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα.

Κίτρινες: Νικολόσκι

Νικολόσκι, Κόντης, Φλορέα (63′ Χατζί), Σεγκιρί, Μπρουσέρ, Σατσιάς (70′ Λουκά), Μιχαήλ, Μακρίδης, Πίντο, Ζε Κάρλος, Μαχλάς (75′ Τσόροβιτς)