Suduva Vs ΑΠΟΕΛ 3-1

Ενα γκολ στις καθυστερήσεις πρέπει να αποδειχτεί καθοριστικό για να αποφύγουμε τον πρόωρο και ντροπιαστικό αποκλεισμό. Η τραγική απόδοση του πρώτου ημίχρονου οδήγησε σε μια ήττα που ίσως διασκεδάσει τις εντυπώσεις αν στον  επαναληπτικό δούμε τον ΑΠΟΕΛ που πρέπει.

Σε κάθε περίπτωση παίκτες και προπονητής έμειναν εκτεθειμένοι και πλέον βρίσκονται κάτω από τρομερή πίεση. Η ομάδα μας παρουσιάστηκε προκλητικά νωθρή και με τρομερές αμυντικές αδυναμίες που την έφεραν πίσω στο σκορ με 2-0 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Η προσπάθεια αντίδρασης ήταν αναιμική αφού δεν υπήρχε το καθαρό μυαλό και η ικανότητα να διασπάσουμε την άμυνα της Σούντουβα. Τρία πανομοιότυπα τέρματα από τους Λιθουανούς με τα δυο να σημειώνονται στα πρώτα 9 λεπτά και το άλλο πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο, δημιούργησαν τα αρνητικά δεδομένα.

Η τραγική αμυντική λειτουργία με τους κεντρικούς αμυντικούς να αδυνατούν να κάνουν τα βασικά και τον Κάζου να μην μπορεί να καλύψει χώρους επέτρεψαν σε κάποιον Σισίλια να πετύχει τρία τέρματα.

Μετά το  3-0 η ομάδα μας προσπαθεί να αντιδράσει αλλά η Σούντουβα αμύνεται στο δικό της μισό γεγονός που έκανε δύσκολη ακόμα και τη δημιουργία προϋποθέσεων για γκολ. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 35 με απευθείας εκτέλεση φαουλ του Ντε Βινσέτι.

Μοιραία το πρώτο ημίχρονο μας έφερε πίσω στο σκορ με το βαρύ και ασήκωτο 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με διπλή αλλαγή σε μια προσπάθεια του Μπαλταζάρ να διορθώσει τις λανθασμένες εκτιμήσεις και πλάνο του. Έτσι ο φανερά ανέτοιμος Ντε Βινσέτι έδωσε τη θέση του στον Ποτέ ενώ ο Αλωνεύτης αντικατέστησε τον Σάλαϊ.

Στο 48 ο Ποτέ ανάγκασε τον τερματοφύλακα να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ ενώ με το πέρασμα του χρόνου η ομάδα κράτησε την μπάλα και έκλεισε τη γηπεδούχο στα καρέ της. Η πίεση έφερε τις προϋποθέσεις αλλά τίποτε περισσότερο αφού οι Λιθουανοί αμύνονταν σωστά.

Η τελευταία κίνηση του προπονητή έγινε στο 63 με τον Νατέλ να αντικαθιστά τον Μιλάνοφ σε μια προσπάθεια να γίνουμε πιο γρήγοροι.

Η φάση που επιβεβαίωσε την ανετοιμότητα του ΑΠΟΕΛ να κάνει ακόμα και τα βασικά έγινε στο 70 όταν ο Τάμαρι έβγαλε ένα τετ-α-τετ τον Αλωνεύτη ο οποίος αντί να πλασάρει επιχείρησε να ντριπλάρει τον τερματοφύλακα με αποτέλεσμα να χαθεί μια τεράστια ευκαιρία.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι επιστράτευσαν τη δύναμη και έκλεισαν σωστά τους χώρους κάνοντας την κατοχή μας ανούσια. Για καλή μας τύχη στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του αγώνα ο Καζού με κεφαλιά μειώσε σε 3-1.

Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ)  Μερκής, Ταβάρες, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Τάμαρι, Σάλαϊ (46΄Αλωνεύτης) Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ) Ντελατόρε